Nie Black Friday, a Mikołajki

Dzień dobry

Dzisiaj nieco inaczej, nie na temat. Chociaż w zasadzie źle to ujęłam. Oczywiście , że na temat, ale nieco inny temat. Odbiegający od mojej stylistyki i tematyki panującej na blogu. Temat tak miły, że na sama myśl o pisaniu już mi się cieszą uszy 🙂

Mikołaj, Mikołajki,  Święta, czas rodzinny, ciepły, domowy. Czas dawania, dzielenia się. Czas wybaczania, kochania, wspominania. Czekaja na niego dzieci i dorośli, starsi, młodsi. Ja również

I dlatego właśnie dzisiaj, mając na uwadze chronologię wydarzeń, pozwólcie proszę że przybliżę Wam postać Świętego Mikołaja Download Excel 97.

Historia jego życia nie jest za bardzo jasna, pozostało po nim bardzo niewiele, nie wiadomo dokładnie jak prezentowała się jego postać, jak wyglądało jego życie. Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym, w rzymskiej prowincji Licji – dzisiaj jest to kraina w Turcji. Jako młody człowiek Mikołaj został biskupem stolicy Licji Miry. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli około 342 roku. Jak wykazała ekspertyza jego grobu, Mikołaj umarł dokładnie szóstego grudnia Download the national map.

W XI wieku, gdy Mira została podbita i doszczętnie splądrowana przez muzułmanów, relikwie św. Mikołaja przeniesiono do Bari. To właśnie do Bari udają się dzisiaj wszystkie pielgrzymki chcące odwiedzić grób św. Mikołaja.

No właśnie, i o ile  tych potwierdzonych informacji  o Mikołaju zachowało się bardzo niewiele, to już legend i mitów związanych z osobą świętego powstało całe mnóstwo. W literaturze i opisach Zawsze Mikołaj przedstawiany był jako osoba tajemnicza, niezwykle dobra i pomagająca wszystkim ludziom. Miał długą siwą brodę, sporych rozmiarów płaszcz zimowy i laskę 광수체 다운로드. Otaczały go dzieci i zwierzęta, ptaki, wszechobecna aura dobra i spokoju.  Już jako dziecko Mikołaj wyróżniał się swoją pobożnością i dobrocią w relacjach z innymi ludźmi. Będąc j dorosłym człowiekiem, Mikołaj dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi, a z pomagania innym nie zrezygnował nawet wtedy, kiedy mianowano go biskupem. Jedną z opowieści o szczodrości Mikołaja jest historia trzech córek bardzo biednego mieszkańca Licji, który nie mógł zapewnić dzieciom żadnego posagu Billy Elliot movie. Dzięki pomocy Mikołaja wszystkie trzy córki szczęśliwie wyszły za mąż. Dzięki swoim dobrym uczynkom św. Mikołaj otrzymał dar czynienia cudów.

I jak mogliśmy przeczytać, Mikołaj potrafił ocalić rozbitków z fal morskich, sprawiał, że zboże rosło również w latach nieurodzaju, a nawet wskrzeszał zmarłych. Ludzie szybko okrzykneli  go cudotwórcą, a wyznawcy religii prawosławnej do dzisiaj tak określają św. Mikołaja. Historie o cudownych uczynkach św 한글 2018 정품. Mikołaja przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Mikołaj został patronem rozbitków, żeglarzy, rybaków, flisaków i przewoźników, posiadał moc poskramiania sztormów, wysokich fal, piorunów i burz. Swoją opieką św. Mikołaj otaczał także więźniów i jeńców wojennych, jego o pomoc prosili mnisi, uczeni, literaci, notariusze, uczniowie przed egzaminami, młynarze, piwowarzy. Mikołaj opiekował się także młodymi, niewinnymi pannami na wydaniu.

W XVIII w polskich kościołach ustawiano skrzynki św. Mikołaja, a dzięki datkom wrzucanym przez wiernych, młode, najbiedniejsze panny z parafii otrzymywany posag na wydanie Cadkizen. W polskiej tradycji ludowej św. Mikołaj został także patronem pasterzy bydła i zwierząt, które chronił przed atakami ze strony dzikich zwierząt leśnych.  Jednocześnie św. Mikołaj troszczy się także o wilki, aby podczas surowej zimy nie zdechły z zimna i głodu. Szóstego grudnia, w dniu św. Mikołaja, gospodarze i pasterze modlili się do świętego, zachowywali post, a wieczorami zapalali ogniska i składali ofiary nazywane wilkami – były to wieńce z lnu i konopi, które zawieszano na ołtarzach i obkładano jajami. Jak wierzyli ludzie na wsiach, św. Mikołaj był tak dobry, że opiekował się nawet myszami i szczurami.

We współczesnej tradycji europejskiej św Download the image to your phone. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki, oddany przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w dniu św. Mikołaja dostają mnóstwo słodyczy i zabawek, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem. Zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja prawdopodobnie narodził się w Niemczech. W Polsce mikołajki obchodziło się już w XIX wieku, przede wszystkim na Śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i na Mazurach Crystal Disc.

Św. Mikołaj odwiedzał dzieci w towarzystwie aniołka z dzwoneczkiem i diabła. Na początku św. Mikołaj pytał dziecko, czy znają pacierz, potem rodzice mówili Mikołajowi, czy dziecko było grzeczne, a na koniec swojej wizyty Mikołaj wręczał prezenty albo rózgę. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem dzieci z całego świata piszą do św. Mikołaja list z prośbą o wymarzone prezenty. Listy adresowane są w różny sposób, do Laponii, Szwecji albo na biegun północny, czasami dzieci piszą tylko „do Świętego Mikołaja”, wierząc, że list w magiczny sposób i tak dojdzie do adresata. Nie wiadomo dokładnie, gdzie św. Mikołaj mieszka, ale na pewno jest to miejsce gdzieś na końcu świata, ….a może na jego początku? Miejsce w którym nieustannie jest zimno i mroźno, a na niebie widać cały gwiazdozbiór mlb2k15 다운로드. Obok Mikołajowej chatki , w stodole, pasą się posłuszne renifery, a cała gromada elfów i skrzatów pomaga w pakowaniu prezentów.

Osoba tego zacnego Świętego i legendy z nim związane, w pewnym momencie dość płynnie stały się częścią tradycji bożonarodzeniowej. W Skandynawii narodziła się legenda, że św. Mikołaj w wigilię Bożego Narodzenia  przybywa na Ziemię i roznosi prezenty wszystkim dzieciom na świecie. Tajemnicą jest, jak dokładnie podróżuje Mikołaj, ale najpewniej są to magiczne sanie zaprzężone w renifery, które potrafią latać po całym niebie qgis 2.8 다운로드.

Święty Mikołaj na przestrzeni wieków zmienił także swój wygląd. Dawniej był to poważny, dostojny i pełen godności biskup, który chodził w ceremonialnych szatach kościelnych, w biskupiej infule, trzymający w dłoni biskupią infułę – taki wizerunek św. Mikołaja przedstawiony jest na ikonach, starych rycinach czy obrazach religijnych. Dzisiaj jednak wygląda znacznie bardziej sympatycznie i dostępnie. Św. Mikołaj stał się tęgim, krzepkim, zdrowo wyglądającym staruszkiem, zawsze tryskającym dobrym humorem. Św. Mikołaj przez swoje podróże ma zarumienioną twarz, bez przerwy śmiejące się oczy, długą, białą brodę i białe, gęste wąsy. Ubiera się na czerwono, nosi gruby płaszcz obszyty białym futrem, na głowie ma czerwoną czapkę z pomponem, a na plecach dźwiga wielki worek wyładowany po sam brzeg prezentami dla dzieci. Jedno, co w osobie św. Mikołaja pozostało niezmienione, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do dzieci. Do tej pory głównym posłannictwem św. Mikołaja jest nieść radość i szczęście wszystkim maluchom, sprawiać cuda i czynić dobro.

Ciekawa jestem czy wy, moi drodzy Czytelnicy piszecie jeszcze listy do Mikołaja? Czy o coś go prosicie? Ten jeden jedyny raz w roku, kiedy może to uczynić każdy, nie ważne czy jest młody czy już dorosły lub stary?

Ja napisałam 🙂

Zofia Kruszewska

idzie nowe
Odczarowanie kart - czy tak można?
Podobał Ci się ten artykuł?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o nowych wpisach.

Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Teraz. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Heads up! You are attempting to upload an invalid image. If saved, this image will not display with your comment.