Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia

 

Dzień dobry w Nowym roku 🙂

Stary 2017 rok, parafrazując tytuł słynnej powieści M.Mitchell, przeminął z wiatrem… Szkoda, uff całe szczęście, w sumie mi wszytko jedno … cokolwiek byście teraz nie pomyśleli, myślę że każdy w nas ma nadzieję że ten Nowy Rok będzie czasem sukcesu i spełnienia. spokoju i szczęścia…. większego, jeszcze większego, tak długo wyczekiwanego!

I tego właśnie Wam życzę. Spokoju i szczęścia.

W tradycji ludowej, tak bardzo pielęgnowanej i pieczołowicie przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wierzono że szczęście i pomyślność w Nowym Roku z pewnością zapewnią droby, szczodroki, nowoletniki Download Seunghwan Jung Passes By. droby, szczodroki i nowoletniki.

Minął wspaniały bal sylwestrowy, Nowy Rok budzi się z bólem głowy…
Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.
Miesiąc styczeń – czas do życzeń 🙂

Co, a może jednak kto? kryje się za tymi tajemniczo brzmiącymi słowami: droby, szczodroki, nowoletniki…? Kim byli, skąd się wzięli, co i komu przekazywali ?

Postaram się nieco rozjaśnić 🙂

Moja Babcia zawsze mówiła – Tradycja, dom i rodzina to rzeczy święte Black Rubber Scene!
Podtrzymywanie tradycji powinno być zatem rzeczą świętą, ale obecnie, w dobie XXI wieku, epoce drapieżnej, szybkiej,  często nieludzkiej, elektronicznej, postępowej, szybkiej, cóż umykają nam tradycje, obrzędy, zwyczaje związane z sylwestrem i Nowym Rokiem. Od wieków zajmowały one i zajmują wyjątkowe miejsce w historii polskiej kultury. Mimo że trochę naiwne, troche niepasujące do nas ludzi mądrych, inteligentnych, świenie wykształconych, to jednak nie zapominajmy że są NASZE, wyjątkowo pełne dostojeństwa , a przede wszystkim świąteczne. Często są powtórzeniem obrzędowości bożonarodzeniowej, jak chociażby wróżenie na pogodę, urodzaj czy wróżby małżeńskie.

Co ciekawe, z abawy sylwestrowe mają XIX-wieczny rodowód, a przyjęły się najpierw w miastach wśród najzamożniejszych osób 제트레이서. Na wsiach także, choć nieco później.

Panowało powszechne przekonanie, że jeżeli życzenia noworoczne i wszelkie związane z tym czasom obrzędy są szczere, to na pewno się spełnią.

Noworoczne droby
Droby, draby, dziady noworoczne ruszają z życzeniami tuż po północy w Nowy Rok lub wczesnym rankiem. O drobach z Pogórza pisał już znany kronikarz Franciszek Kotula:
„W dzień Nowego Roku już od świtu po niektórych miejscowościach Pogórza biegali droby 네이버 무료 글꼴 다운로드. Mieli maski na twarzach, byli na ogół fantazyjnie poprzebierani z odwróconymi do góry kożuchami w strojach zrobionych ze słomianych warkoczy”.
Dzisiejsi też będą mieli na sobie kożuchy odwrócone futrem ma wierzch, będą przepasani słomianymi powrósłami, a ich głowy będą zdobiły spiczaste czapki ze słomianych warkoczy. W rękach będą trzymać zdobione laski lub powrósła. Czy rozpoczną swój obchód od porannej mszy odprawianej o szóstej rano, jak to miało miejsce jeszcze dwadzieścia lat temu w Zagórzanach, czy może zaraz po północy – jedno jest pewne: będą nieśli tradycję, dobrą nowiną, dobrą wróżbę na Nowy Rok. Download Vista 32-bit ServicePack2. Będą życzyć, ale także psocić. Być może pomalują sadzą okna, albo ozdobią nią młode panny na wydaniu , być może rozleją w izbie wodę lub rozsypią plewy.
Mogą też schować bramę wejściową lub wypuścić bydło z obory. Dziewczyny powinny się cieszyć, że zostały zauważone, a gospodarze nie powinni się gniewać, bo psoty i figle mają uczyć pokory i przypominać o przebaczaniu.

Czego życzą?
„Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok,
żeby wom się urodziła psenicka i grosek,
psenicka, jak rekawicka, owiewek jak pański piesek,
grosek jak wierciosek, żytko jak korytko,
ziemniaki jak buraki, buraki jak pnioki,
karpiele jak gardziele
w każdym kątku po dzieciątku a za piecem siedem” 고사 피의 중간고사 다운로드.
Życzą też „żeby się darzyło, rodziło, kropiło, pszenica, jarzyca, żytko
i wszytko”.


Drobów należy godnie przyjąć, gdyż w przeciwnym wypadku można usłyszeć: „
Niech wom urośnie stokłosa od d… do nosa niech wom nasro sarna w wasze  ziarna”.

Szczodraki  i nowoletniki
Życzenia noworoczne składają też poprzebierani za Cyganów, Cyganki, Żydów czy wiejskie baby także tzw. szczodroki nowoletniki, gdyż niosą życzenia na „Nowe Lato”. „Po Szczodrakach” chodziły przeważnie dzieci, które za życzenia dostawały specjalnie na ten cel wypiekane z pszennej mąki bułeczki zwane „szczodrakami” 아르슬란 전기.

Jeszcze w połowie XX wieku w okolicach Dębicy „po szczodrakach” chodzili starsi chłopcy lub dorośli kawalerowie przepasani powrósłami, w wysokich słomianych czapkach przybranych gałązkami tarniny. Za życzenia dostawali najczęściej owies. Był również zwyczaj, iż w dzień Nowego Roku rano gospodarz lub parobek wybierali zza „tragarza” kopy „bite” w wigilię Bożego Narodzenia wywozili je na swoje „stajonka” i wbijali w śnieg. W Nowy Rok ugadywano także pastuchów na nadchodzący rok. Tuż przed północą w Sylwestra chłopcy strzelali z batów, żeby „wypękać” stary rok cookie run crystal bug edition. Głośno walono w blachy, dzwoniono blaszanymi puszkami również po to, by wypędzić stary rok.

 

Życzenia noworoczne
Sąsiedzi i przyjaciele składali życzenia sobie nawzajem, prześcigając się w układaniu dowcipnych rymowanek. Do dobrego tonu należało składanie życzeń osobiście a odbiorca odwzajemniając je powinien zaprosić na noworoczny obiad. Życzenia należało składać według następującej kolejności: dzieci składały życzenia rodzicom, kawalerowie pannom, panowie sługom, bogaci ubogim. Taka sama kolejność obowiązywała przy obdarowywaniu noworocznymi prezentami. O obdarowywaniu noworocznymi podarunkami służby przez dziedziców pisał Franciszek Zabłocki: „Mamy tyle czeladzi, każdy chce kolędy, trzeba wszystkim coś wetknąć – taki zwyczaj wszędy” Steam pc room.


Dzisiaj już niewielu wierzy, że droby przynoszą szczęście, że od ich wizyty będzie zależeć dostatek w naszym domu. Dzisiaj w dobie sms, mail, messengera to wręcz byłby obciachowe uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.

Ale tak właśnie było. Święta były świętami, a nie pogonią za wszystkim i niczym – rozpoczynając od przygotowania potraw, przystrojeniu domu, na prezentach skończywszy 예수 예수 mp3. Oczywiście jak najbardziej „wypasionych” . Dzisiaj sąsiedzi praktycznie nie odwiedzają się. Mam wrażenie że cała istota tego magicznego czasu zatraciła się gdzieś. 

Dlatego chciałam Wam napisać, jak było kiedyś. Że warto mieć choćby namiastkę wiedzy na ten temat, bo jeżeli zapomnimy o naszej polskiej tradycji , to niedługo będziemy już mogli tylko o niej wspominać   Podtrzymujmy tradycję, nie wstydźmy się jej… 

Nowy Rok jest czasem początku.

To co stare, mija, zostając za Tobą wraz z dwunastym wybiciem gongu zegara.

Niech 2018 rok przyniesie Ci nadzieję na realną możliwość zmian,

na odmianę tego co złe – na lepsze.

Wszystkiego co dobre i wszystkiego, co potrzebne.
Życzę Ci miłości, takiej, która da Ci szczęście,

poczucie akceptacji,

miłości – którą możesz dawać i którą możesz bezkarnie wziąć dla siebie.

Życzę Ci umiejętności zatrzymania się w codziennym pędzie

i tego, by nie zapomnieć, co jest tak naprawdę ważne.

Życzę Ci wiary w siebie i w to, że dasz sobie radę.

 

Wszystkiego dobrego, Zofia Kruszewska

 

Rok Psa - 2018
Pogłaskasz diabła?
Interesujesz się Tarotem?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o nowych artykułach.Ten wpis został opublikowany w kategorii Teraz. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia

  1. Lukasz pisze:

    Wszystkie Najlepszego w Nowym Roku Życzę Dużo zdrowia bo to najważniejsze a potem szczęście i pieniędzy. Pozdrawiam

  2. This blog was… how do I say it? Relevant!!
    Finally I have found something that helped me.
    Thank you!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Heads up! You are attempting to upload an invalid image. If saved, this image will not display with your comment.